Yolunuz birgün egeye ya da karadenizin birkırsalına düşerse sırasıra dizilievler görürsünüz. Hepsinde bir misafirperverlik vardır. Mesela siz susadınızmı ya da ayran mı var yemekte o kişi muhakkak o ayrandan, yemekten artık ne varsa size düşer. Peki orada size düşen sadece yemek suya da ayran mıdır ? Tabi ki de değil. Siz orayaoturdugunuz anda zaten bir sohbet kendiliğinden başlar. Başta yadırgar gibi olursunuz fakat daha sonra o sohbetin içine kendiniz dahil olmuşsunuzdur.

Oradan ayrıldıgınızda aklınızda kalan sadece ayranla yemek değildir  sohbette insanın aklında   yer edinir. Rakı balık vb. ikililer ne ile gider, mezesi de dahil olmak üzere sohbette gerekir. Ben buradaki arkadaşlarımdan ayrılıyorum çok ufak da olsa içimde buruk bir hüzün var fakat yenişehire dönünce bu sönecek çünkü sohbet edeceğim yüzlerce insan var. Yenişehir aslında çok ufak bir yer ve burayı güzelleştiren şeylerden birisi de sohbettir. Sohbetin olmadığı bir ortam sualmayan çiçek gibidirler. Yoktur ya da ölmek üzeredir. Ya futboldaki büyük başarılar nasıl sağlanmıştır veya siyasi parti olarak iktidar olmak? Camii de bir imamın cemaati çekmesi için dahi o vaazı sohbet şeklinde anlatması gerekir. Günlerden birgün puslu bir gecede dışarı çıktığınızı düşünün, banka oturmuşsunuz elinizde bir bira mehtabı izliyorsunuz. İnsan tek sıkılmaz mı – yalnız kalmak istemesi ihtimali dışında- ? Bir dert ortağı arar muhakkak.

sohbet

Oyle sıkıcı dersler vardır ki sohbetle öğrencilere sevdirebilirsiniz. İnsanlar birbirininde ne arar ?göğüslerinde kalan tatlı bir tadın sebebi nedir ? yenilenler mi  konuşanlar mı ? parasızdır sohbet, zararsızdır. Allah kimseyi tek çay içirtecek kadar yalnız bırakmasın. Bir bakıma terapidir de sohbet. Dostlukların olmazsa olmazıdır. Çeşitli sohbet türleri de vardır siyasi sohbet, eleştirel sohbet, spor sohbeti vs. diye uzar gider. Erkekler iyi bilir maçtan sonra yapılan muhabbeti. En az maç kadar zevklidir o muhabbet. Hele bol kahkaha varsa artık gününüz iyi geçmiş demektir. En içten dileklerimle sohbet arkadaşınız olsun!

morgentr

Yazar Hakkında

AnonimHamit Günel {ducaS}ducas@hotmail.com.tr

Benzer Yazılar

Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

09 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

15 Haz 2018

Yorumlar


Sen de Yorumla!