OMEGLA SOHBET ODALARI

Muhakkak ki insanoğlunun en büyük ihtiyacıdır ‘sohbet‘. Güne sohbetle başlar, sohbetle bitiririz. Geçmişten günümüze şöyle bir baktığımızda yapılan sohbetin çok farklı boyutlara ulaştığını görebiliriz. Şimdiki büyüklerin muzdarip olduğu konu, gençlerin artık yüz yüze sohbeti unuttuğu, ellerindeki akıllı telefonlara gömülmekten sağlıklı bir iletişime geçemedikleri yönündeki sitemdir. Onların zamanında durum böyle değildi tabi, sohbetler kalabalık bir ortamda yapılır, göz iletişimi kurularak gerçekleştirilirdi. Şimdi ise kişinin sohbet edebilmesi için başka bir kişiye ihtiyacı olmayabiliyor, elinde interneti bulunan bir telefon veya önünde bilgisayarının olması yeterli. Günümüzde insanlar yazarak ve konuşarak sohbet etmekten ziyade görüntülü olarak birbirleri ile iletişime geçmeyi daha çok tercih etmektedirler. Zira kullandığımız akıllı telefonlara bakarsak whatsapp, facebook, tango gibi popüler uygulamaların görüntülü konuşmaya uygun olduğunu göreceğiz. Bugünkü yazımızda ise bizlere görüntülü konuşma imkanı veren www.Omegla.com hakkında geniş anlamda bilgi vermeye çalışacağız. Konu ile ilgili aklınıza takılan bir şey olursa yazımızın altına yorum yaparak bizlere iletmekten çekinmeyiniz.

Omegla Nedir?

Leb-i derya haline gelen internet ortamı beraberinde kullanım maksatlarını da çeşitlendirmektedir. Konu eğer arkadaşlık üzerine görüntülü konuşmaya gelecek olursa bu sefer karşımıza tarayıcı üzerinden bağlanabileceğimiz bir platform çıkıyor: ‘Omegla‘ Görüntülü sohbet etmenin en rahat ve basit yollarından birisidir; üyelik gerektirmez, ara yüzü kullanışlıdır, ses ve görüntü kalitesi rakiplerine oranla nispeten daha kabul edilebilir düzeydedir ve en büyük artısı sadece erkek kullanıcıları değil, bayan kullanıcıları da kendisine çekebiliyor olmasıdır. Sadece ülkemiz ile sınırlı kalmadığından, günün ve gecenin hangi saatinde bağlanırsanız saat farkından dolayı sohbet etmek için karşınıza illaki birileri çıkacaktır.

 

Omegla Nasıl Kullanılır?

Siteye erişim ülkemizden mümkün olmadığından vpn eklentisi kullanarak girmeniz gerekmektedir. Bu noktada size önerebileceğim eklenti ‘betternet’tir. Tarayıcılar(chrome, mozilla, internet explorer) ile entegre edildikten sonra www.Omegla.com adresine giriş yapıyoruz. Bu arada hatırlatmak gerekir ki betternet isimli eklentiyi yalnızca www.Omegla.com adresine giriş için değil, ülkemizden erişime yasaklı bütün siteler için kullanabilmekteyiz.

Karşımıza çıkan kısımda eğer bilgisayarımızda flash yüklü ise video kısmına tıklamamıza müsaade edecektir, aksi halde flash player yüklememiz gerekebilir.

Daha sonra site bizden mikrofon ve kameraya erişim için izin isteyecektir, gerekli izni verelim.

Gerekli olan bütün ayarları yaptık, artık bundan sonrası sizin sohbet etmedeki becerimize kalmış durumda 🙂 Sitenin güzel yanlarından birisi ise hangi dilde konuşan insanlarla tanışmak istiyorsak ona uygun seçim yapabilmemizdir.

Sohbet-başla

 

 

Türk kullanıcılarının Omegla’ye ilgisi nasıldır?

Arkadaşlık uygulamalarının kullanılma oranlarına baktığımız zaman erkek kullanıcıların bayan kullanıcılardan daha fazla aktif olduğunu görebiliriz. Sadece Omegla için değil, sohbet sitelerinde, mobil arkadaşlık uygulamalarında da durum bahsettiğimiz şekildedir. Omegla’ye bakacak olursak Türkiye’den girişler vpn aracılığıyla sağlandığından, bu tür şeylerle de genellikle erkek kullanıcılar ilgilendiğinden, Türkiye’deki kadın kullanıcıların Omegla’ye diğer yabancı ülkede yaşayan kadın kullanıcılar kadar erişim sağlayamadığını görebiliriz. Türkiye’den katılan erkek kullanıcılar yer yer aşırıya kaçarak siteyi genellikle cinsel içeriğe ulaşmada bir araç olarak görmektedirler. Durum böyle olunca diğer ülke vatandaşları da Türkiye’den erişim sağlayan kişiler ile sohbet etme noktasında genellikle imtina etmektedirler.

Omegla kullanmanın avantajları nelerdir?

Hepimizin takdir edeceği üzere dünyada en çok bilinen dil İngilizcedir, evrensel niteliğe ulaşmıştır. Yurtdışına gitme imkanı bulamayan, yurtdışına gitmeden önce pratik olarak İngilizce konuşmayı geliştirmek isteyen kullanıcılar için Omegla güzel bir imkan sunmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tercih ettiğiniz dili değiştirmek sizin elinizde olduğundan, hangi ülke vatandaşlarıyla karşılaşmak istediğini seçebilmek büyük avantaj oluşturmaktadır. Aslına bakarsanız dil kurslarının bizlere ücret karşılığında sunduğu bir hizmettir yabancı bir kişiyle bir konu hakkında konuşmak. Fakat Omegla bize bu imkanı ücretsiz ve eğlenceli bir şekilde sunmaktadır. Kimseye bağlı kalma mecburiyetimiz olmadığından sohbeti, görüntüsü, ses tonu hoşumuza gitmeyen kullanıcıları geçerek kendimize uygun kişiyi rahatlıkla bulabiliriz.

Omegla’de aktif olarak bulunan kişilerin maksadı çok çeşitlilik arz etmektedir; örneğin herhangi bir enstrümanı çalmasını bilen veya yeni yeni öğrenmeye başlayan kişiler, performanslarını başkasıyla paylaşarak kendilerini geliştirme noktasında Omegla’yi aktif olarak kullanmaktadırlar. Kimi kullanıcı yemek yaparken katılmaktadır, kimisi köpeğiyle film izlerken bir yandan da açık bulunan bilgisayara ve kamerasına ara ara göz gezdirmektedir.

 

Omegla kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Söz konusu internet olduğu zaman içinde bulunduğumuz platformunun nimetlerinden faydalandığımız kadar, dezavantajlarını da açık konumda olabiliyoruz. Söz konusu Omegla olduğu zaman bu handikapların başında siteye erişim için 18 yaş üstü sınırına uyulmaması yer almaktadır. Sohbet maksatlı siteye erişimin dışında, cinsellik üzerine paylaşımlarda bulunmak isteyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Bu sebeple sohbet edecek birileri ararken karşınıza birden müstehcen görünümlü birisi çıkabilir(haliyle genellikle erkek kullanıcılar bu şekilde davranmaktadır) Bu durumda yapmanız gereken şey karşı tarafı site yöneticilerine bildirerek şikayet etmenizdir. Az önce de belirttiğimiz gibi bu siteye erişimde yaş sınırlaması her ne kadar var ise, 18 yaşından büyük olmadığımız halde bunun öyle olduğunu beyan etmemiz durumunda herhangi bir engel ile karşılaşılmayacağından bu tarz görüntülere maruz kalınması hoş bir şey olmayacaktır.

 

 

Omegla kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

Sanal dünya söz konusu olduğu zaman en önce dikkat etmemiz gereken şey kişisel bilgilerin gizliliğidir. İnternetin hayatımıza hızlı bir şekilde yayılmasıyla birlikte hem kullanım maksatları genişlemiştir hem de bununla beraber riskler de peşi sıra gelmeye başlamıştır. Basit bir örnek vermek gerekirse check-in kullandığımız bir program olan ‘Swarm’, hırsızların gözde programı halindedir. Gözüne kestirdiği kişiye sahte bir arkadaşlık isteği gönderdikten ve kabul edildikten sonra hangi mekanlarda check-in yaptığı da görülüyor haliyle. İşte bunun fırsat bilen hırsızlar evini soymak istediği kişilerin yaptığı check-inlere bakarak şehir dışında olup olmadıklarını, ne zaman evden çıktıklarını, hangi saatlere yakın evlerine girdiklerini üç aşağı beş yukarı öğrenebilmektedirler. Hâl böyle olunca da biz her ne kadar kendimizi güvense sansak da durumun hiç öyle olmadığını görebiliyoruz.

Omegla’yi kullanırken de en önce dikkat etmemiz gereken şey karşımızdakine güvenmeden isim soy isim, şehir bilgisi paylaşmamaktır. İlerleyen zamanlarda sosyal medya hesabı eklemeye, oradan da farklı noktalara ulaşmaya kadar gidebilir; fakat bu fırsatı gerçekten güvendiğimiz kişilere karşı vermemiz gerekir. Aksi halde hem maddi hem manevi olarak problem yaşama ihtimalimiz artacaktır.

Omegla’ye alternatif siteler nelerdir?

Bizler her ne kadar Omegla’nin güzel yanlarından bahsetsek de bunlar kişiler görüş ve yorum olacağından genel geçer bir değere sahip olmayacaktır. Kimi kullanıcılar Omegla’nin bizlere sunduğu şeyleri beğenmeyebilir ve farklı sitelere yönelmek isteyebilirler. www.chatspin.com, www.chatroulette.com, www.chatalternative.com isimli siteler Omegla’nin bir nevi muadili diyebiliriz. Bu sitelerin de çalışma prensibi çok fazla farklılık göstermeden Omegla ile hemen hemen aynıdır. İsimlerini saydığımız siteler aynı zamanda responsive yani mobil sohbet uyumlu olduğundan sohbete bağlanabilmemiz için illaki bilgisayar ortamında bulunmamız şart değildir, elimizde bulunan mobil telefonlar ile görüntülü sohbete bağlanabiliriz.

omegla

Takıldığınız platform hangisi olursa olsun, sohbetiniz ve neşeniz yerinde olsun! 🙂 Bir sonraki yazımızda en kısa zamanda görüşmek dileğiyle, www.mor.gen.tr ailesi sizleri saygı ve sevgiyle selamlar..

Yazar Hakkında

AnonimHamit Günel {ducaS}ducas@hotmail.com.tr

Benzer Yazılar

Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

09 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

15 Haz 2018

Yorumlar

Yorumlar(1 )
    • ali
      ali 31 Temmuz 2017

      Oldukça kaliteli bir bilgi verici paylaşım olmuş devamını beklerim.


Sen de Yorumla!