Bir şehrin sohbeti içinde barındırdığı güzelliklerde saklıdır. Bu güzellikler kişiden kişiye değişebildiği gibi dışarıdan bakıldığı zaman herkesin olmasa bile toplumun büyük kesimini etkileyen genel geçer gerçekler de olabilir. Mesela içinde denizi barındıran bir şehri sevmeyenimiz yoktur herhalde. Hatta çoğu zaman herhangi bir şehre hâkim bir tepeden baktığımız zaman ‘Bir de şu şehirde deniz olsa, sen o zaman seyret güzelliği!’ şeklinde şehrin sohbet tadını arttıracak şeylerden birisi olan denizin önemini de vurgulamış oluruz.

Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olduğunu düşünürsek suyun bizlere kattığı tatlı sohbeti tadan birçok şehrin varlığından söz edebiliriz. Karadeniz bize hırçın bir şekilde sohbet eder belki, Akdeniz ise her zaman sıcak yüzünü bize değdirir. Marmara’nın sohbeti ticaridir, görsellikten çıkmıştır biraz. Ege’nin sohbeti ise insanı içine çeken türdendir daha çok. Ege’de sohbetine dikkat çekeceğimiz şehirlerin başında İzmir gelmektedir bence. Yüzyıllardır o coğrafyada yaşamış bütün egemenliklerin gözdesi olmuştur İzmir. Sohbetinin diğer şehirlere göre farkı vardır; bazı şeyler ilk günkü tazeliğinde olmasa bile henüz tamamen deforme olmamıştır. Marmara’nın ticari kaygıları pek dokunmamıştır Ege’ye. Bu hayattan keyif alarak ve tatlı bir İzmir sohbeti ile gitmek isteyenlerin uğrak yeri olmuştur İzmir. Sohbetini güzelleştiren şeylerden birisi de karşısında, çok fazla uzağında bulunmayan adalardır. Arada bir bağlantı olmadığını; fakat orada da insanların yaşadığını, sohbet ettiğini düşündüğümüz zaman ada hayatı kişileri biraz heyecanlandırıyor aslında.

sohbet-giriş

Sohbeti daha farklı geliyor belki de. İşte İzmir sohbetini güzelleştiren şeyler gördüğünüz gibi tek bir parçadan veya türden oluşmuyor, mozaik gibi, bir enstrümanın delikleri gibi… Her mevsimiyle güzeldir İzmir, kışı bile kış olduğunu hissettirmez adama. Sıcaklığı o kadar nüfuz eder ki insanın içine İzmir’in sohbetiyle ve kendine has yakınlığıyla ısınırsınız. Yaz mevsiminde İzmir sohbetlerinin tatlılığından bahsetmeme zaten gerek yoktur sanırım. Dikili, Çeşme, Alaçatı ve diğerleri… Hepsi insana davetkâr davranan güzel İzmir’in güzel yerlerinden. Umarım böyle güzel mekânlarda güzel sohbetlerde sizlerle tekrar bulaşabiliriz. Hepinize keyifli, içten ve hoş sohbetler dilerim. Hayırlı geceler, hoşça kalın…

morgentr

Yazar Hakkında

AnonimHamit Günel {ducaS}ducas@hotmail.com.tr

Benzer Yazılar

Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

09 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

15 Haz 2018

Yorumlar


Sen de Yorumla!