İlk kez bilgisayara ne zaman sahip olmuştunuz? İsterseniz biraz zihin egzersizi yapalım, geçmişe doğru tatlı bir sohbetle uzanalım. Özellikle erkekler ve 80 kuşağı, bilgisayar ile internet cafelerde tanıştı. Kimse o zamanlar evinde bir bilgisayar olduğunu hayal dahi edemiyordu, tek düşünülen şey cebe üç beş kuruş koyup internet cafeye gidip olursa eğer multiplayer oyunlar oynayarak vakit geçirmekti.

Zamanın yavaş, ağır, açılması ve kapanması merasim töreniyle gerçekleşen bilgisayarlarında ne tatlı oynardık değil mi… Eğer multiplayer bir oyun oynamışsak ve devamında gerçekleşen çekişmeli tatlı sohbetler… Belki çocukken daha güzeldi bazı şeyler, belki de ulaşılması her zaman mümkün olmayan bir şeye eriştiğimiz için daha tatlı geliyordu. Şimdiye dönüp baktığımızda ise teknolojinin gelişmesiyle birlikte karşımızda bir bilgisayar varsa illaki içinde internet olmasını da talep ediyoruz.

internet

Hangimiz bilgisayar başına geçtiği zaman internet dışında bir şeyler yapıyor ki? Bilgisayarsız bir internet çok yavan geliyor, soğuk sohbeti olan bir müdür gibi tıpkı. Teknoloji bizi hızla içine çektiği için diğer insanlarla etkileşime geçebileceğimiz, sohbet içerisinde olabileceğimiz durumlar oluşmadığı sürece var olan son model bilgisayarın da bir önemi kalmıyor haliyle. Artık bilgisayarla eşdeğer düzeyde çalışan akıllı telefonların cebimize girmesiyle beraber internetten, sosyal medyadan, forumlardan, sohbet sitelerinden hiç uzak kalmıyoruz. Bu zamana kadar olan süreci hiçbirimiz tahmin edemezdik, bundan sonrasını da tahmin edemeyeceğimiz gibi.

Belki insanlar arada hiçbir aparat olmadan birbiriyle sohbet edebilecek, görüntülü muhabbet ortamı oluşacak, söylediğimiz şeyler direkt olarak sohbette yazı haline eksiksiz ve tam(böyle bir şeyin zaten var olduğundan ötürü eksiksiz ve tam deme gereği hissettim) bir şekilde karşıya aktaracak teknolojiler ile karşılaşacağız. İşte o zaman sohbetlerin tadı, boyutu, niteliği; yani kısacası her şeyi değişmiş olacak. Keyifli sohbetlerde tekrar buluşabilmek dileğiyle, hoşça kalın!

morgentr

 

Yazar Hakkında

AnonimHamit Günel {ducaS}ducas@hotmail.com.tr

Benzer Yazılar

Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

09 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

15 Haz 2018

Yorumlar


Sen de Yorumla!