İnsan bir yaş daha yaşlanmasını neden kutlar ki? Kendisini vakti şaşmayacak şekilde bekleyen ecele yaklaşmasını neden pastalarla, mumlarla ve süslü odalarla ‘merhaba’ der ki? Âdemoğlu ve onun kabilelerinin büyük bir kısmı dünya üzerinde var olduğundan beri hemen hemen her bireyin doğduğu günü özel bir gün olarak kabul edip kutlar. Büyük bir kısmı dememin nedeni ise Hindistan’da yaşayan bir kesimin, kişinin doğduğu günde diğer insanların kutlama yapmalarının aksine o günü yas havasında geçirirler.


Bunun nedeni ise dünyanın yaşanabilecek bir yer olmadığı ve burada var olduğu sürece acı çekeceği düşüncesinden ileri gelmektedir. Aslına bakarsanız sahip olduğumuz dinimiz de doğum günü kutlamalarını pek tasvip etmemektedir. Özellikle mum yakmak ve dikmek dinimizce hoş karşılanan davranışlardan değildir. Bizler bize gösterilen yöntemi fazla bozmadan arkadaşlarımızın, eğer olursa çocuklarımızın doğum günlerini kalabalık arkadaş grubuyla dostça ve hoş sohbet ortamında geçiririz genellikle.

dogum-günü

Özellikle aklı daha yeni yeni kavrayan çocuklarımıza böyle kutlamalar yaparak onun değerli bir birey olduğunu gerek aldığımız hediyelerle gerekse yaptığımız güzel sohbetlerle hissettiririz. Yaş ilerledikçe doğum günü kutlamaların eski tadı, eski sohbeti de kalmamaktadır haliyle. Her ne kadar hediyeler istemesek bile kişi bu güzel günde hatırlanmak, sosyal medyadan veya telefonuna gelecek mesajdan doğum gününün hatırlandığını görmek, bunu hissetmek ve kutlayan kişiyle de güzel bir sohbet ortamı oluşturmak ister. Doğum günlerinde yapılan sohbetlerin girizgâhı genellikle aynıdır: ‘Hadi iyisin, bir yaş daha büyüdün!’ diyerek aslında gerçek durumu özetleriz; fakat bu sohbeti yapmamızdaki asıl amaç karşı tarafa bu günün özel bir gün olduğunu hissettirmektir. Eğer sohbet ettiğiniz ve doğum gününü kutladığınız kişi erkek ise kaç yaşına girdiğini sormakta bir sıkıntı yoktur. Eğer karşınızda bayan var ise bu sefer yaşını sorarken biraz çekinebilirsiniz.

happy-birthday

Zaten sorsanız dâhi çoğu bayan bu sohbetlerde kendini yaşını o özel günün anlam ve önemine mahsuben bile olsa söylemeyecektir. (Burada da bayanların ne kadar takıntılı olduğunu görebiliriz!) Sizin doğum gününüz ne zamandır bilmem; ama benimkisi 24 Mayıs. Bakın size taa 5 ay öncesinden duyuyorum ki o gün geldiği zaman sizden gelecek tatlı bir sohbete, çeşitli sürprizlere de hem sizi hem kendimi alıştırmak için bir alt yapı oluşturmak niyetinde olduğumu söylemeye çok da gerek yok sanırım. Allah hepimize hayırlı, uzun, sağlıklı ve hoş sohbetli ömürler nasip eylesin inşallah. Güzel sohbetlerde tekrar buluşabilmek dileğiyle. Hayırlı geceler, hoşça kalın!morgentr

Yazar Hakkında

AnonimHamit Günel {ducaS}ducas@hotmail.com.tr

Benzer Yazılar

Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

09 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

15 Haz 2018

Yorumlar


Sen de Yorumla!