Din, insanların doğuştan mevcut olarak getirdiği kabul edilen, toplumsal kültür ve yaşanılan coğrafya ile paralellik göstererek bölgeden bölgeye farklılıklar arz eden bir bilimdir. Kişiler sağlıklı düşünmeye başladığı zamanlardan itibaren kendisine anne – baba ve toplum tarafından öğretilen bilgileri ya sorgular ya da olduğu gibi kabul ederek çoğu insanın yaşadığı şekilde dinini ifa eder. Ülkemizin genelini düşündüğümüz zaman din açısından inanan insan sayısı inanmayan insan sayısından kat be kat fazladır.

Fakat çeşitli sohbet ortamlarında, yeni tanıştığınız kişilerde veya uzaktan akraba olduğunuz; fakat bu mevzularla ilgili sohbet edebilmek için uygun ortamın oluşmadığı kişilerin de dine inanış olarak sizlerden çok farklı düşündüğünün farkına varırsınız. Eğer bu durumla ilk kez karşılaşıyorsanız ve inanan biri iseniz sizde soğuk duş etkisi yaratır, korkarsınız. Karşı tarafın sohbet ederken söylediği şeylerden ötürü sanki sizin de cezalandırılacakmışsınız gibi bir hissiyat oluşur. Çünkü bu sohbette geçen konuları konuşmak sahip olduğunuz dini bilgilere ve dini yaşayış biçiminize oldukça terstir.

sohbet-odaları

Eğer yapı gereği dogmalarınız(sorgulanmaması gereken bilgiler) fazla ise karşı taraf ile bu konularla alakalı sohbet ederken bir takım sürtüşmeler yaşayabilirsiniz. Bunca zaman sizin bildikleriniz dışında hatta dışında değil aksine olduğunu iddia eden birisiyle sohbet ediyorsunuzdur. Bunun yaratmış olduğu şaşkınlıkla karşı tarafı dini ve bir yaratıcının var olduğuna ikna edebilmek adına yaptığınız sohbetler genellikle sığdır. ‘Eğer bir yaratıcı yoksa bunca insan, bunca olay, bu kadar gezegen nasıl var oldu? gibi aslında karşı tarafın da zamanında düşündüğü ve kendince anlamlı cevaplar bulduğu soruları sorarak onu şaşırtmaya ve bir karmaşıklık oluşturarak fikrini değiştirmeye çalışırsınız.

sohbet-giriş

Fakat genellikle nafile çabalardır bunlar. Çünkü sohbetini ettiğiniz konuları karşı taraf zaten kendi mantık süzgecinden geçirdikten sonra gerçekten öyle olmadığı sonucuna vardığı için artık dini veya bir yaratıcının varlığına inanmıyordur. Eğer ateist birisiyle sohbet ediyorsanız ona herkesin söylediği cümlelerden değil de, onun daha çok zihin egzersizi yapmasına katkı sağlayacak konularla ilgili sohbet etmeniz, soru sormanız daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Sohbet ederken tabi şunu da unutmamamız lazım; fikri ne olursa olsun herkes değerlidir ve eğer siz karşı tarafa bir şeyleri inandırmak uğruna sohbet ediyorsanız kullandığınız dilin ve seçtiğiniz sözcüklerin konunun ciddiyetine uygun olacak şekilde olması gerekir. Hepinize keyifli sohbetler, hayırlı geceler dilerim. Tekrar güzel sohbetlerde buluşmak dileğiyle, hoşça kalın.

morgentr

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

AnonimHamit Günel {ducaS}ducas@hotmail.com.tr

Benzer Yazılar

Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

09 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

15 Haz 2018

Yorumlar


Sen de Yorumla!