YİNE Bİ’GÜN ASANSÖRDEYİZ

Kurmuş olduğumuz diyaloglar, birebir sohbetler her zaman isteyerek veya kendimizi rahat hissettiğimiz bir ortamda gerçekleşmeyebilir. Kişi çoğu zaman sohbet ortamına kendi isteği ile girer; fakat bazı durumlar vardır ki o anda orada bulunmanızdan ötürü mecbur olarak sohbete dâhil olursunuz. Bu durumlardan en sıkıntılı olanlarından birisi de asansör sohbetleridir.

Dışarıdan bakıldığı zaman birbirini tanımayan iki veya daha fazla kişinin tek ortak yanı o asansörü kullanmaktır o an için. Muhtemelen en fazlası bir dakika sürecek bir yolculuktan bahsediyoruz. Fakat o asansöre bindiğiniz zaman sanki zaman durmuş gibidir. Vakit geçsin diye yaptığınız şeyler genellikle ışıklı göstergede asansörün kaçıncı katta olduğuna bakmak olur. Kendine biraz daha güvenen kişiler yanındakine fazla aldırış etmeden arka tarafta bulunan aynadan saçına kaşına gözüne bakar, sağını solunu düzeltir.(Dipnot: Asansörlerde bulunan aynalar kişilerin kendilerinin nasıl göründüğünü göstermekten ziyade, asansöre adımınızı atarken kendinizi kontrol etmeyi ve boşluğa adım atmayı engellemek için konulmuştur.) İşte bunların hepsi karşı taraf ile sohbet ortamına girilmemek için yapılan kaçamak hareketlerdir.

asansör-sohbet

Asansörde karşılaştığınız kişinin cinsiyeti hemcinsiniz değilse durum daha da zordur. Bu sefer hiçbir şekilde kımıldamadan, kapalı bir alanın karşı tarafta(bayanda) olumsuz bir etki yaratmasına mahal vermeden ve kendinizin de yanlış anlaşılmasını engellemek için Yunan heykeli gibi öyle dikilirsiniz. Tabi her zaman olduğu gibi bu durumda da asansörden inen kişinin ‘Hayırlı akşamlar’ bile deme durumu yoktur. Kısa süren ve bir o kadar da insanı zorlayan, çoğu zaman sohbetin olmadığı; olduysa bile iki kelimeyi geçmeyen kısa süreli diyaloglar, çok uzun görünen yolculuklardır asansörler.

aşk ve insan

Fakat durum her zaman bu şekilde gerçekleşecek diye bir kaide yok elbette. Bazen asansörde yaşlı ve sevimli bir teyzeye denk gelirsiniz, sorduğu sorudan dolayı bazen gün içerisinde bütün yaptığınız şeyleri özet geçersiniz bazen de 3 aylık zaman diliminde yaşananları 8 kat aşağı inerken dile getirirsiniz sohbette. Çünkü soru can alıcıdır, uzun bir açıklamadan ziyade özet geçmeyi gerektirir. Hepinize keyifli asansör sohbetleri diliyorum, tekrar başka bir sohbetimizde buluşabilmek ümidiyle. Geceniz iyi olsun, hoşça kalın.

morgentr

Yazar Hakkında

AnonimHamit Günel {ducaS}ducas@hotmail.com.tr

Benzer Yazılar

Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

10 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

09 Tem 2018
Hello world!

Hello world!

15 Haz 2018

Yorumlar


Sen de Yorumla!